Trzebnica - Warto zobaczyć

MIĘDZYNARODOWE SANKTUARIUM ŚW. JADWIGI ŚLĄSKIEJ

Święta Jadwiga i Henryk Brodaty zostawili na całym Dolnym Śląsku wiele śladów swojej działalności. Największym obiektem, służącym do dzisiejszego dnia, jest sanktuarium św. Jadwigi w Trzebnicy. Na mocy decyzji papieża Benedykta XVI, miejsce to zyskało status międzynarodowego sanktuarium. Nic więc dziwnego, że stanowi najznamienitszą wizytówkę grodu i jest powodem dumy jego mieszkańców.

Kościół św. Jadwigi i św. Bartłomieja w Trzebnicy, późnoromańska, trzynawowa bazylika to jedna z najpiękniejszych świątyń Dolnego Śląska. Warto wiedzieć, że była to pierwsza na ziemiach polskich budowla wzniesiona z użyciem cegły. Dzięki przebudowie zapoczątkowanej w 2 połowie XVII w. trzebnicka bazylika jest dzisiaj uznawana za perłę architektury baroku. Jednym z najchętniej odwiedzanych miejsc w bazylice jest grobowiec świętej. 

Klasztor pocysterski należy do najstarszych i najpiękniejszych zabytków architektonicznych Śląska, a jego budowle sakralne stanowią niezwykle cenną część dorobku kulturowego tego regionu. Opactwo jest fundacją książęcej pary: Henryka I Brodatego i jego małżonki, św. Jadwigi Śląskiej. Fundacja ta powstała w 1202 roku z przeznaczeniem dla sióstr cysterek i jest najstarszym klasztorem żeńskim na ziemi śląskiej.

Odległość od hotelu: 1,3 km.

 

ROTUNDA PIĘCIU STOŁÓW

Rotunda Pięciu Stołów to zbudowany z cegieł i rudy darniowej obiekt w kształcie okręgu pochodzący z XIII wieku. Wzniesiono ją na obrzeżach miasta na fundamencie trzynastowiecznych brył granitowych.

Bardzo prawdopodobne jest, iż było to miejsce charytatywnej działalności prowadzonej przez Jadwigę. Ta murowana budowla zapewniła odosobnienie chorych podczas epidemii w XVII wieku. W środku okręgu znajduje się krzyż, figura św. Jadwigi oraz kamień z napisem „Sprawiedliwość”.

Rotunda znajduje się na trasie Dużej Ścieżki Świętej Jadwigi Śląskiej w Trzebnicy, na której ustawiono siedem kamieni medytacji przypominających cnoty św. Jadwigi. Dodatkowym faktem świadczącym o połączeniu rotundy z żoną Henryka I Brodatego są wykute w tynku wewnętrznej ściany obiektu sceny obrazujące życie świętej. Obecnie Rotunda Pięciu Stołów jest zamknięta dla turystów, jednak można ją oglądać z zewnątrz, a do środka pozwalają zaglądać kratowe drzwi.

Odległość od hotelu: 1,4 km.

 

KOŚCIÓŁEK LEŚNY

Kościół Leśny Czternastu Świętych Wspomożycieli (zwany też Kościółkiem Leśnym) został zbudowany w stylu neogotyckim w 1886 roku. Opiekował się nim mieszkający w pobliskiej samotni pustelnik (ostatnim pustelnikiem był zmarły w 1946 roku brat Feliks Plitzko).

Warto zobaczyć również sąsiadującą z budynkami kościoła i pustelni grotę Matki Boskiej z Lourdes. Została ona wzniesiona z rudy darniowej w 1926 roku. Pomiędzy kościółkiem leśnym, pustelnią i grotą do lat siedemdziesiątych ubiegłego wieku istniał cmentarz niemiecki.

W pobliżu kościółka leśnego znajduje się kilka stacji kalwarii trzebnickiej. Składa się ona z 16 kaplic rozsianych po malowniczych pagórkach Lasu Bukowego. Przedstawiają one kolejne stacje drogi krzyżowej.

Odległość od hotelu: 600 m.

 

RYNEK I RATUSZ TRZEBNICKI

Rynek oraz Ratusz w Trzebnicy przeszły gruntowną modernizację, za co Trzebnica otrzymała I miejsce w konkursie Modernizacja Roku 2009. Piękna kostka, fontanna, ławeczki, oświetlenie, pręgierz oraz rzeźba kotków tworzą uroczy klimat Rynku, który stanowi miejsce wielu miejskich imprez – m. in. Trzebnickie Święto Sadów, Dzień Dziecka, Mikołaj i Wigilia dla Mieszkańców. W Ratuszu znajduje się sala ślubów, gdzie do tej pory zawierane są cywilne związki małżeńskie. Ratusz znajduje się w centralnym punkcie Rynku, natomiast dookoła znajduje się wiele zabytkowych i także odnowionych kamienic.

MUZEUM REGIONALNE W RATUSZU

Towarzystwo Miłośników Ziemi Trzebnickiej zgromadziło zbiór dokumentów, zdjęć, przedmiotów z pierwszych lat powojennych, które były eksponowane od 1979 r. w Izbie Pamięci Narodowej w trzebnickim ratuszu. Izbę przekształcono w 1990 r. w Muzeum Regionalne. W latach 1998-2008 Muzeum mieściło się w XVIII-wiecznej kamieniczce w Rynku. Obecnie siedziba muzeum znajduje się w Ratuszu.

Odległość od hotelu: 1,5 km.

 

POMNIK KOLEJKI WĄSKOTOROWEJ

Przy ulicy Wrocławskiej ustawiono odrestaurowaną lokomotywę historycznej już Kolejki Wąskotorowej, która we wrześniu 1991 roku zakończyła swoją działalność. Lokomotywa symbolicznie upamiętnia funkcjonowanie Kolejki Wąskotorowej w Trzebnicy.

Odległość od hotelu: 700 m.

Ta strona używa COOKIES.

Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej w Polityce prywatności

OK, zamknij